logo
Prawo lokalne » UCHWA艁Y
Regulamin Zak艂adowego Funduszu 艢wiadcze艅 Socjalnych



(tekst jednolity po zmianach na dzie艅 30.03.2007 r.)


Udzielanie 艢wiadcze艅 z Zak艂adowego Funduszu 艢wiadcze艅 Socjalnych dokonuje si臋 na podstawie:
- Ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zak艂adowym Funduszu 艢wiadcze艅 Socjalnych (tekst jednolity Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335, ze zm.),
- Ustawy z dnia 26 stycznia 1998 r.- Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112)
- Rozporz膮dzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 14 marca 1994 r. w sprawie sposobu ustalenia przeci臋tnej liczby zatrudnionych w celu naliczenia odpisu na zak艂adowy fundusz 艣wiadcze艅 socjalnych (Dz. U nr 43, poz. 168, ze zm.)
- Rozporz膮dzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 22 pa藕dziernika 1998r.
w sprawie zasad udzielania pomocy finansowej z zak艂adowego funduszu 艣wiadcze艅 socjalnych na zmniejszenie wydatk贸w mieszkaniowych wolnej od podatku dochodowego od os贸b fizycznych (Dz. U. nr 134, poz. 876),
- Obwieszczenia Prezesa G艂贸wnego Urz臋du Statystycznego w sprawie przeci臋tnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzednim (I lub II p贸艂roczu)
- Niniejszego regulaminu, kt贸ry okre艣la zasady przyznawania 艣rodk贸w Zak艂adowego Funduszu 艣wiadcze艅 Socjalnych, zwanego dalej Funduszem, na poszczeg贸lne cele
i rodzaje dzia艂alno艣ci socjalnej oraz zasady i warunki korzystania z us艂ug i 艣wiadcze艅 finansowania przez Fundusz.
- W sprawach nieuregulowanych postanowieniami regulaminu maj膮 zastosowanie powszechnie obowi膮zuj膮ce zasady i przepisy, zw艂aszcza z zakresu kodeksu cywilnego.
搂 1.
1. Przyznawanie i wysoko艣膰 艣wiadcze艅 oraz dop艂at z Funduszu uzale偶nia si臋 od sytuacji 偶yciowej
i materialnej osoby
2. Fundusz jest funduszem spo偶ycia zbiorowego i nie korzystanie z niego nie daje pracownikowi podstaw do 偶膮dania jakiegokolwiek ekwiwalentu.
3. Dyrektor w terminie do 30 kwietnia ka偶dego roku, zatwierdza preliminarz Funduszu (plan rzeczowo - finansowy) opracowany przez Komisj臋 Socjaln膮.
4. 艢rodkami Funduszu administruje Dyrektor Szko艂y.
5. Ka偶dy wniosek pracownika ubiegaj膮cego si臋 o 艢wiadczenie z Funduszu przed podj臋ciem przez Dyrektora Szko艂y decyzji o jego za艂atwieniu, powinien by膰 zaopiniowany przez Komisj臋 Socjaln膮.
6. Przez Komisj臋 Socjaln膮 nale偶y rozumie膰 zesp贸艂 licz膮cy 5 os贸b, wybranych spo艣r贸d os贸b uprawnionych pracownik贸w Zespo艂u Szk贸艂 Powiatowych w Myszy艅cu, do reprezentowania ich interes贸w.
搂 2.
Tworzenie funduszu.
1. Zak艂adowy fundusz 艣wiadcze艅 socjalnych, okre艣lany jako "Fundusz", tworzy si臋 z odpis贸w
w wysoko艣ci:
a) ustalonej jako iloczyn planowanej, przeci臋tnej w danym roku kalendarzowym, liczby nauczycieli zatrudnionych w pe艂nym i niepe艂nym wymiarze zaj臋膰 (po przeliczeniu na pe艂ny wymiar zaj臋膰) skorygowanej w ci膮gu roku do faktycznej przeci臋tnej liczby zatrudnionych nauczycieli, w przeliczeniu na pe艂ny wymiar zaj臋膰 i 110% kwoty bazowej, okre艣lonej dla pracownik贸w pa艅stwowej sfery bud偶etowej na podstawie ustawy o kszta艂towaniu wynagrodze艅 w pa艅stwowej sferze bud偶etowej ustalanej corocznie w ustawie bud偶etowej - dla nauczycieli.
b) 5% pobieranych rent i emerytur - dla nauczycieli b臋d膮cych emerytami i rencistami,
c) 37,5% przeci臋tnego wynagrodzenia miesi臋cznego na jednego zatrudnionego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w II p贸艂roczu roku poprzedniego, je艣li przeci臋tne wynagrodzenie tego okresu stanowi艂o kwot臋 wy偶sz膮 - dla pozosta艂ych pracownik贸w.
2. 艢rodki ZF艢S zwi臋kszane s膮 o:
- zwi臋kszony odpis w wysoko艣ci 6,25% podstawy naliczenia, na ka偶dego emeryta i rencist臋 uprawnionego do korzystania z opieki pracodawcy,
- zwi臋kszony odpis w wysoko艣ci 6,25% podstawy naliczenia, w stosunku do kt贸rego orzeczono znaczny lub umiarkowany stopie艅 niepe艂nosprawno艣ci,
- wp艂ywy z oprocentowania po偶yczek udzielanych na cele mieszkaniowe.
搂 3.
1. 艢rodki Funduszu gromadzone s膮 na rachunku bankowym; BS Myszyniec 82 8920 0001 0000 0303 2000 0030.
2. 艢rodki o kt贸rych mowa w 搂 3, ust. 1 przekazywane s膮 na rachunek bankowy wymieniony w ust. 1 w nast臋puj膮cych terminach:
a) 75% odpisu - do 31 maja danego roku kalendarzowego,
b) 25% odpisu - do 30 wrze艣nia danego roku kalendarzowego.

搂 4.
Posiadane 艣rodki Funduszu przeznaczone s膮 na finansowanie:
1. Zwrotnej i bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe w wysoko艣ci do 30% odpisu podstawowego w tym:
a) Uzupe艂nienie w艂asnego wk艂adu budowlanego na mieszkanie sp贸艂dzielcze przydzielane na warunkach lokatorskiego lub sp贸艂dzielczego prawa do lokalu,
b) Pokrycia koszt贸w wykupu lokalu na w艂asno艣膰,
c) Uzupe艂nienia wk艂adu w艂asnego na budow臋 domu jednorodzinnego b膮d藕 lokalu stanowi膮cego odr臋bn膮 nieruchomo艣膰.
d) Zakup dzia艂ki budowlanej,
e) Przystosowanie mieszka艅 do potrzeb os贸b o ograniczonej sprawno艣ci fizycznej,
f) Adaptacji lokali na cele mieszkaniowe,
g) Remontu i modernizacji mieszka艅 oraz dom贸w jednorodzinnych.
2. Pozosta艂膮 dzia艂alno艣膰 socjaln膮 w wysoko艣ci 70% odpisu podstawowego w tym:
a) 艢wiadczenia urlopowe dla nauczycieli w wysoko艣ci odpisu podstawowego proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia.
b) Wypoczynku w formie:
- dop艂aty do skierowa艅 na wypoczynek krajowy. Zorganizowany lub zakupiony przez zak艂ad pracy oraz indywidualnie przez osoby uprawnione w formie wczas贸w, kolonii dla dzieci
i oboz贸w m艂odzie偶y.
- dop艂aty do wypoczynku organizowanego przez pracownik贸w i osoby uprawnione - we w艂asnym zakresie za okres nie kr贸tszy ni偶 14 kolejnych dni kalendarzowych urlopu wypoczynkowego.
c) Dzia艂alno艣膰 kulturalno - o艣wiatow膮
- dop艂aty do bilet贸w wst臋pu do kin, teatr贸w, wyst臋p贸w estradowych, koncert贸w, wystaw, imprez sportowych i rekreacyjnych, bilet贸w wst臋pu na basen,
- dop艂aty do krajowych wycieczek turystyczno - krajoznawczych.
f) Finansowania pomocy rzeczowej i pieni臋偶nej w formie zapom贸g dla os贸b uprawnionych dotkni臋tych wypadkami losowymi lub znajduj膮cymi si臋 w trudnej sytuacji 偶yciowej, rodzinnej i materialnej - przyznawanej jednorazowo na okres 12 miesi臋cy w zale偶no艣ci od potrzeb oraz mo偶liwo艣ci finansowych ZF艢S.
g) Finansowania organizowanych imprez okoliczno艣ciowych wraz z zakupem upomink贸w jak:
- po偶egnanie pracownik贸w odchodz膮cych na emerytur臋,
- jubileusz pracy zawodowej
- choinka dla dzieci i pracownik贸w,
- Dzie艅 Kobiet
- Dzie艅 Edukacji Narodowej
- Urodzenie dziecka,
- 艢lub pracownika itp.
搂 5.
1. 艢rodki niewykorzystane do ko艅ca III kwarta艂u danego roku na poszczeg贸lne cele wymienione w 搂 4 ust.1 i 2 mog膮 by膰 w IV kwartale dowolnie przesuwane.
2. 艢rodki niewykorzystane w danym roku kalendarzowym przechodz膮 na rok nast臋pny rok.
搂 6.
Osoby uprawnione do korzystania z funduszu:
1. Pracownicy zatrudnieni w pe艂nym i niepe艂nym wymiarze czasu pracy na podstawie umowy o prac臋 na czas okre艣lony i nieokre艣lony oraz mianowanie.
2. Pracownicy przebywaj膮cy na urlopach wychowawczych
3. Emeryci i renci艣ci byli pracownicy szko艂y,
4. Cz艂onkowie rodzin pracownik贸w oraz cz艂onkowie rodzin emeryt贸w i rencist贸w wsp贸lnie zamieszkuj膮cy i gospodaruj膮cych z osob膮 uprawnion膮 do korzystania z funduszu:
. pozostaj膮ce na utrzymaniu i wychowaniu dzieci w艂asne lub wsp贸艂ma艂偶onka, przysposobione oraz przyj臋te na wychowanie w ramach rodziny zast臋pczej, dzieci do lat 18, je偶eli kszta艂c膮 si臋 w szkole 艣redniej lub do czasu jej uko艅czenia jednak nie d艂u偶ej ni偶 do 24 roku 偶ycia
. ma艂偶onek.
搂 7.
1. Komisja Socjalna proponuje coroczne maksymalne - bazowe kwoty dop艂at do:
a) dop艂at do wczas贸w organizowanych we w艂asnym zakresie,
b) pobytu dzieci i m艂odzie偶y na koloniach, obozach i zielonych szko艂ach,
c) paczek 艣wi膮tecznych dla dzieci lub bon贸w towarowych dla os贸b wymienionych w 搂 6 pkt
1-4 Regulaminu.
w zale偶no艣ci wielko艣ci posiadanych 艣rodk贸w. Wielko艣ci tych kwot zatwierdza dyrektor.
2. Osoby uprawnione mog膮 uzyska膰 dop艂at臋 z funduszu na formy wypoczynku:
a) Dzieci i m艂odzie偶y w wysoko艣ci corocznie okre艣lanej na ten cel kwoty z zastrze偶eniem, 偶e przy ni偶szej cenie skierowania - do wysoko艣ci tej ceny,
b) Pracownik贸w i ich dzieci nie korzystaj膮cych ze 艣wiadcze艅 okre艣lonych w punkcie 2a, w wysoko艣ci corocznie okre艣lanej kwoty zar贸wno do wczas贸w organizowanych we w艂asnym zakresie jak i wczas贸w stacjonarnych krajowych.
c) Ca艂kowicie bezp艂atnego dla dzieci i pracownik贸w znajduj膮cych si臋 w szczeg贸lnie trudnej sytuacji materialnej, 偶yciowej. Rodzinnej i zdrowotnej po uprzednim zatwierdzeniu przez Dyrektora.

搂 8
1. Paczki 艣wi膮teczno - noworoczne przys艂uguj膮 dzieciom do uko艅czenia 14 - go roku 偶ycia.
2. Wiek dzieci i m艂odzie偶y korzystaj膮cej ze 艣wiadcze艅 obj臋tych regulaminem okre艣la si臋 do uko艅czenia nauki, nie d艂u偶ej jednak, ni偶 do uko艅czenia 19 roku 偶ycia, przy zastrze偶eniu, 偶e s膮 one na utrzymaniu pracownik贸w, b膮d藕 emeryt贸w i rencist贸w.

搂 9.
1. Pomocy na cele mieszkaniowe z ZF艢S mo偶na udzieli膰 pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokre艣lony, po up艂ywie 1 roku zatrudnienia w szkole.
2. Pracownicy zatrudnieni na czas okre艣lony nie s膮 uprawnieni do korzystania z pomocy na popraw臋 warunk贸w mieszkaniowych.
搂 10.
Zasady i tryb ubiegania si臋 o 艣wiadczenia finansowane z funduszu socjalnego.
1. Dop艂ata do wypoczynku zorganizowanego w formie wczas贸w lub przez osoby uprawnione we w艂asnym zakresie przys艂uguje raz na dwa lata, nie wcze艣niej jednak jak po przepracowaniu 1 roku.
2. Dofinansowanie do wypoczynku dzieci i m艂odzie偶y mo偶e by膰 przyznane raz w danym roku kalendarzowym.
3. Zapomogi losowe mog膮 by膰 przyznawane nie cz臋艣ciej ni偶 dwa razy do roku.
4. Wnioski o 艣wiadczenia nale偶y sk艂ada膰 w Sekretariacie ZSP w Myszy艅cu w terminach:
a) Do 30 kwietnia ka偶dego roku na dofinansowanie wczas贸w, kolonii i oboz贸w,
b) Do 30 kwietnia i 31 pa藕dziernika ka偶dego roku - o udzielenie po偶yczki mieszkaniowej
z ZF艢S.
c) Wed艂ug potrzeb, nie cz臋艣ciej ni偶 raz na kwarta艂 - na dofinansowanie pozosta艂ych 艣wiadcze艅.
5. Wst臋pnej kwalifikacji wniosk贸w dokonuje komisja Socjalna.
6. Realizacja przyznanych 艣wiadcze艅 nast臋puje niezw艂ocznie po ich przyznaniu w miar臋 wp艂ywu 艣rodk贸w na konto. Zak艂adowego Funduszu 艣wiadcze艅 Socjalnych.
7. Przyznanie oraz wysoko艣膰 dop艂at z funduszu do us艂ug i 艣wiadcze艅 socjalnych dla os贸b uprawnionych uzale偶nia si臋, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy O ZF艢S od ich sytuacji 偶yciowej rodzinnej i materialnej.
8. Podstaw膮 przyznania osobie uprawnionej 艣wiadczenia finansowego z zak艂adowego funduszu 艣wiadcze艅 socjalnych jest pisemny wniosek z艂o偶ony w okre艣lonym przepisami terminie, zawieraj膮cy o艣wiadczenie wnioskodawcy o jego sytuacji 偶yciowej, rodzinnej i materialnej
(za艂. Nr 3) oraz o艣wiadczenie o wysoko艣ci dochodu netto uzyskiwanego przez wszystkich cz艂onk贸w rodziny prowadz膮cych wsp贸lne gospodarstwo domowe, bez zasi艂k贸w rodzinnych i piel臋gnacyjnych (za艂. Nr 4).
a) osoba sk艂adaj膮ca wniosek jest zobowi膮zana wiarygodnie go uzasadni膰, podaj膮c rzetelnie wyliczony doch贸d.
9. Ustala si臋 trzy grupy os贸b uprawnionych w zale偶no艣ci od dochodu przypadaj膮cego na osob臋
w rodzinie:
a) I grupa - gdzie doch贸d przypadaj膮cy na osob臋 w rodzinie nie przekracza 50 % najni偶szego wynagrodzenia za prac臋.
b) II grupa - gdzie doch贸d przypadaj膮cy na osob臋 w rodzinie nie przekracza 100 % najni偶szego wynagrodzenia za prac臋.
c) III grupa - gdzie doch贸d przypadaj膮cy na osob臋 w rodzinie nie przekracza 150% najni偶szego wynagrodzenia za prac臋.
10. Przez "najni偶sze wynagrodzenie za prac臋" rozumie si臋 wynagrodzenie, kt贸rym mowa
w ustawie z 10 pa藕dziernika 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za prac臋 (Dz. U. Nr 200, poz. 1679), ustalone na dzie艅 1 stycznia ka偶dego roku.
11. Wielko艣膰 dofinansowania oraz dop艂at do rodzaj贸w dzia艂alno艣ci socjalnej wymienionej w 搂7 ust. 1 Regulaminu dla poszczeg贸lnych grup os贸b uprawnionych wynosi:
a) dla I grupy - 100 % kwot bazowych
b) dla II grupy - 90% kwot bazowych
c) dla III grupy - 80% kwot bazowych.
Przez kwoty bazowe rozumie si臋 kwoty, o kt贸rych mowa w 搂7 ust. 1 Regulaminu.
12. Tabele odp艂atno艣ci za wczasy zorganizowane, kolonie i obozy dla dzieci i m艂odzie偶y, dofinansowanie do wypoczynku organizowanego przez osoby uprawnione we w艂asnym zakresie, b臋d膮 ustalane corocznie przez Komisj臋 Socjaln膮 wraz z preliminarzem wydatk贸w
z ZF艢S na ka偶dy rok i zatwierdzane przez Dyrektora Szko艂y.
搂 11.
Pomoc na popraw臋 sytuacji mieszkaniowej.
1. Po偶yczka na cele mieszkaniowe mo偶e by膰 udzielona raz na dwa lata, pod warunkiem ca艂kowitej sp艂aty uprzednio zaci膮gni臋tej na ten cel po偶yczki. W przypadku zatrudnienia kilku os贸b z rodziny zamieszkuj膮cych w tym samym lokalu i prowadz膮cych wsp贸lne gospodarstwo domowe, po偶yczka na remont i modernizacj臋 mo偶e by膰 przyznana tylko jednemu z nich.
2. Wysoko艣膰 po偶yczek na cele mieszkaniowe oraz ich oprocentowanie jest ustalane corocznie wraz z preliminarzem wydatk贸w z ZF艢S, w zale偶no艣ci od 艣rodk贸w funduszu przeznaczonych na ten cel.
3. Zaci膮gni臋cie po偶yczki wymaga por臋czenia dw贸ch os贸b - pracownik贸w tego samego zak艂adu co po偶yczkobiorca.
4. Osoba ubiegaj膮ca si臋 o pomoc na cele mieszkaniowe sk艂ada wniosek na wzorze okre艣lonym
w za艂. Nr 1.
5. W przypadku wniosk贸w o po偶yczk臋 na zakup dzia艂ki budowlanej czy mieszkania nale偶y do艂膮czy膰 akt notarialny w terminie do 3 miesi臋cy po otrzymaniu po偶yczki.
6. W przypadku wniosk贸w o po偶yczk臋 na budow臋 domu nale偶y wraz z wnioskiem z艂o偶y膰 pozwolenie na budow臋 i kosztorys.
7. Ustalone w umowie wysoko艣ci rat po偶yczki b臋d膮 regulowane z bie偶膮cego wynagrodzenia za prac臋 po偶yczkobiorcy.
8. Sp艂ata ustalonych rat po偶yczki nast臋puje po up艂ywie 2 miesi臋cy od miesi膮ca, w kt贸rym nast膮pi艂o jej przekazanie, lub na wniosek pracownika w miesi膮cu nast臋pnym po przekazaniu po偶yczki.
9. W przypadku rozwi膮zania umowy o prac臋 z winy pracownika w trybie art. 52 kodeksu pracy
i w przypadku nauczyciela art. 23 ust. 1, pkt 5, ust. 4 i ar. 26 Karty Nauczyciela. Niesp艂acona cz臋艣膰 po偶yczki podlega natychmiastowej sp艂acie.
10. W przypadkach losowych, takich jak: zalanie mieszkania, po偶ar, kradzie偶 po偶yczkobiorca mo偶e ubiega膰 si臋 o zawieszenie sp艂aty po偶yczki na rok. Niesp艂acona po偶yczka lub jej cz臋艣膰 mo偶e by膰 umorzona w przypadku 艣mierci po偶yczkobiorcy.
11. Wniosek w sprawie zawieszenia niesp艂aconej cz臋艣ci po偶yczki powinien zawiera膰 dokumenty potwierdzaj膮ce zaistnia艂y wypadek losowy (za艣wiadczenie z policji, stra偶y po偶arnej, czy administracji sp贸艂dzielni mieszkaniowej itp.)
12. W przypadku przej艣cia na emerytur臋, rent臋 nie sp艂acona cz臋艣膰 po偶yczki, na wniosek pracownika i za zgod膮 por臋czycieli mo偶e by膰 dokonywana w okresie na jaki zosta艂a przyznana i w tych samych ratach przekazywana co miesi膮c na rachunek bankowy.
搂 12
1. 艢rodkami funduszu administruje Dyrektor Szko艂y
2. Dyrektor przyznaje 艣wiadczenia oraz 艣rodki na inne cele przewidziane niniejszym regulaminem na podstawie wniosk贸w komisji socjalnej, o kt贸rej mowa w 搂 12.
搂13
1. Dyrektor Szko艂y powo艂uje komisje socjaln膮 w sk艂adzie:
a) Przedstawicieli zak艂adowych organizacji zwi膮zkowych,
b) Przedstawicieli nauczycieli,
c) Przedstawicieli pozosta艂ych pracownik贸w szko艂y.
2. Cz艂onkowie komisji socjalnej wybieraj膮 spo艣r贸d siebie przewodnicz膮cego.
3. Komisja socjalna podejmuje rozstrzygni臋cia zwyk艂膮 wi臋kszo艣ci膮 g艂os贸w w g艂osowaniu jawnym. W przypadku r贸wnej liczby g艂os贸w decyduje g艂os przewodnicz膮cego.
4. Posiedzenie komisji socjalnej i jej rozstrzygni臋cia s膮 protoko艂owane
5. Posiedzenia komisji socjalnej s膮 zwo艂ywane przez jej przewodnicz膮cego z urz臋du lub na wniosek dyrektora szko艂y w miar臋 potrzeby nie rzadziej jednak ni偶 raz na kwarta艂.

搂 14.
1. Komisja socjalna, poza rozpatrywaniem wniosk贸w, o kt贸rych mowa w 搂 9 ust.5:
a) Wyst臋puje z wnioskami o przyznanie 艣rodk贸w Funduszu na inne cele ni偶 艣wiadczenia,
b) Wnioskuje o przesuni臋cie 艣rodk贸w w sytuacji opisanej w 搂 5, ust.1.
c) Przygotowuje projekt preliminarza wydatk贸w, ustala kwoty bazowe i wysoko艣ci po偶yczek na ka偶dy rok kalendarzowy, w zale偶no艣ci o d wielko艣ci 艣rodk贸w.

搂 15.
Traci moc Regulamin Zak艂adowego Funduszu Socjalnego ZSP w Myszy艅cu z dnia 15 wrze艣nia 1999 r, wraz z za艂膮cznikami.
搂 16.
Ustala si臋 wzory druk贸w stosowanych przy ubieganiu si臋 o 艣wiadczenia z ZF艢S stanowi膮ce za艂膮czniki do niniejszego Regulaminu:
1. Wniosek o udzielenie po偶yczki mieszkaniowej z zak艂adowego funduszu 艣wiadcze艅 socjalnych - za艂. Nr 1
2. Umowa na po偶yczk臋 mieszkaniow膮 - za艂. Nr 2.
3. Wniosek o 艣wiadczenie socjalne - za艂. Nr 3
4. O艣wiadczenie pracownika o dochodzie netto - za艂. Nr 4.
搂 17
Regulamin niniejszy wchodzi w 偶ycie z dniem podpisania.

Myszyniec, dnia 05 marca 2007 r.
Autor : 
Zredagowa艂(a) : Piotr Masiak
Data wprowadzenia : 2007-10-23 09:08:40
Data ostatniej modyfikacji : 2007-10-23 09:08:40
Liczba wy艣wietle艅 : 4042



licznik odwiedzin: 192895