logo
Prawo lokalne » UCHWAŁY
Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych



(tekst jednolity po zmianach na dzień 30.03.2007 r.)


Udzielanie Świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych dokonuje się na podstawie:
- Ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych (tekst jednolity Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335, ze zm.),
- Ustawy z dnia 26 stycznia 1998 r.- Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112)
- Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 14 marca 1994 r. w sprawie sposobu ustalenia przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczenia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (Dz. U nr 43, poz. 168, ze zm.)
- Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 22 października 1998r.
w sprawie zasad udzielania pomocy finansowej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na zmniejszenie wydatków mieszkaniowych wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. nr 134, poz. 876),
- Obwieszczenia Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzednim (I lub II półroczu)
- Niniejszego regulaminu, który określa zasady przyznawania środków Zakładowego Funduszu świadczeń Socjalnych, zwanego dalej Funduszem, na poszczególne cele
i rodzaje działalności socjalnej oraz zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowania przez Fundusz.
- W sprawach nieuregulowanych postanowieniami regulaminu mają zastosowanie powszechnie obowiązujące zasady i przepisy, zwłaszcza z zakresu kodeksu cywilnego.
§ 1.
1. Przyznawanie i wysokość świadczeń oraz dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej
i materialnej osoby
2. Fundusz jest funduszem spożycia zbiorowego i nie korzystanie z niego nie daje pracownikowi podstaw do żądania jakiegokolwiek ekwiwalentu.
3. Dyrektor w terminie do 30 kwietnia każdego roku, zatwierdza preliminarz Funduszu (plan rzeczowo - finansowy) opracowany przez Komisję Socjalną.
4. Środkami Funduszu administruje Dyrektor Szkoły.
5. Każdy wniosek pracownika ubiegającego się o Świadczenie z Funduszu przed podjęciem przez Dyrektora Szkoły decyzji o jego załatwieniu, powinien być zaopiniowany przez Komisję Socjalną.
6. Przez Komisję Socjalną należy rozumieć zespół liczący 5 osób, wybranych spośród osób uprawnionych pracowników Zespołu Szkół Powiatowych w Myszyńcu, do reprezentowania ich interesów.
§ 2.
Tworzenie funduszu.
1. Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, określany jako "Fundusz", tworzy się z odpisów
w wysokości:
a) ustalonej jako iloczyn planowanej, przeciętnej w danym roku kalendarzowym, liczby nauczycieli zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze zajęć (po przeliczeniu na pełny wymiar zajęć) skorygowanej w ciągu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych nauczycieli, w przeliczeniu na pełny wymiar zajęć i 110% kwoty bazowej, określonej dla pracowników państwowej sfery budżetowej na podstawie ustawy o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej ustalanej corocznie w ustawie budżetowej - dla nauczycieli.
b) 5% pobieranych rent i emerytur - dla nauczycieli będących emerytami i rencistami,
c) 37,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na jednego zatrudnionego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w II półroczu roku poprzedniego, jeśli przeciętne wynagrodzenie tego okresu stanowiło kwotę wyższą - dla pozostałych pracowników.
2. Środki ZFŚS zwiększane są o:
- zwiększony odpis w wysokości 6,25% podstawy naliczenia, na każdego emeryta i rencistę uprawnionego do korzystania z opieki pracodawcy,
- zwiększony odpis w wysokości 6,25% podstawy naliczenia, w stosunku do którego orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności,
- wpływy z oprocentowania pożyczek udzielanych na cele mieszkaniowe.
§ 3.
1. Środki Funduszu gromadzone są na rachunku bankowym; BS Myszyniec 82 8920 0001 0000 0303 2000 0030.
2. Środki o których mowa w § 3, ust. 1 przekazywane są na rachunek bankowy wymieniony w ust. 1 w następujących terminach:
a) 75% odpisu - do 31 maja danego roku kalendarzowego,
b) 25% odpisu - do 30 września danego roku kalendarzowego.

§ 4.
Posiadane środki Funduszu przeznaczone są na finansowanie:
1. Zwrotnej i bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe w wysokości do 30% odpisu podstawowego w tym:
a) Uzupełnienie własnego wkładu budowlanego na mieszkanie spółdzielcze przydzielane na warunkach lokatorskiego lub spółdzielczego prawa do lokalu,
b) Pokrycia kosztów wykupu lokalu na własność,
c) Uzupełnienia wkładu własnego na budowę domu jednorodzinnego bądź lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość.
d) Zakup działki budowlanej,
e) Przystosowanie mieszkań do potrzeb osób o ograniczonej sprawności fizycznej,
f) Adaptacji lokali na cele mieszkaniowe,
g) Remontu i modernizacji mieszkań oraz domów jednorodzinnych.
2. Pozostałą działalność socjalną w wysokości 70% odpisu podstawowego w tym:
a) Świadczenia urlopowe dla nauczycieli w wysokości odpisu podstawowego proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia.
b) Wypoczynku w formie:
- dopłaty do skierowań na wypoczynek krajowy. Zorganizowany lub zakupiony przez zakład pracy oraz indywidualnie przez osoby uprawnione w formie wczasów, kolonii dla dzieci
i obozów młodzieży.
- dopłaty do wypoczynku organizowanego przez pracowników i osoby uprawnione - we własnym zakresie za okres nie krótszy niż 14 kolejnych dni kalendarzowych urlopu wypoczynkowego.
c) Działalność kulturalno - oświatową
- dopłaty do biletów wstępu do kin, teatrów, występów estradowych, koncertów, wystaw, imprez sportowych i rekreacyjnych, biletów wstępu na basen,
- dopłaty do krajowych wycieczek turystyczno - krajoznawczych.
f) Finansowania pomocy rzeczowej i pieniężnej w formie zapomóg dla osób uprawnionych dotkniętych wypadkami losowymi lub znajdującymi się w trudnej sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej - przyznawanej jednorazowo na okres 12 miesięcy w zależności od potrzeb oraz możliwości finansowych ZFŚS.
g) Finansowania organizowanych imprez okolicznościowych wraz z zakupem upominków jak:
- pożegnanie pracowników odchodzących na emeryturę,
- jubileusz pracy zawodowej
- choinka dla dzieci i pracowników,
- Dzień Kobiet
- Dzień Edukacji Narodowej
- Urodzenie dziecka,
- Ślub pracownika itp.
§ 5.
1. Środki niewykorzystane do końca III kwartału danego roku na poszczególne cele wymienione w § 4 ust.1 i 2 mogą być w IV kwartale dowolnie przesuwane.
2. Środki niewykorzystane w danym roku kalendarzowym przechodzą na rok następny rok.
§ 6.
Osoby uprawnione do korzystania z funduszu:
1. Pracownicy zatrudnieni w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy na podstawie umowy o pracę na czas określony i nieokreślony oraz mianowanie.
2. Pracownicy przebywający na urlopach wychowawczych
3. Emeryci i renciści byli pracownicy szkoły,
4. Członkowie rodzin pracowników oraz członkowie rodzin emerytów i rencistów wspólnie zamieszkujący i gospodarujących z osobą uprawnioną do korzystania z funduszu:
. pozostające na utrzymaniu i wychowaniu dzieci własne lub współmałżonka, przysposobione oraz przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, dzieci do lat 18, jeżeli kształcą się w szkole średniej lub do czasu jej ukończenia jednak nie dłużej niż do 24 roku życia
. małżonek.
§ 7.
1. Komisja Socjalna proponuje coroczne maksymalne - bazowe kwoty dopłat do:
a) dopłat do wczasów organizowanych we własnym zakresie,
b) pobytu dzieci i młodzieży na koloniach, obozach i zielonych szkołach,
c) paczek świątecznych dla dzieci lub bonów towarowych dla osób wymienionych w § 6 pkt
1-4 Regulaminu.
w zależności wielkości posiadanych środków. Wielkości tych kwot zatwierdza dyrektor.
2. Osoby uprawnione mogą uzyskać dopłatę z funduszu na formy wypoczynku:
a) Dzieci i młodzieży w wysokości corocznie określanej na ten cel kwoty z zastrzeżeniem, że przy niższej cenie skierowania - do wysokości tej ceny,
b) Pracowników i ich dzieci nie korzystających ze świadczeń określonych w punkcie 2a, w wysokości corocznie określanej kwoty zarówno do wczasów organizowanych we własnym zakresie jak i wczasów stacjonarnych krajowych.
c) Całkowicie bezpłatnego dla dzieci i pracowników znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej, życiowej. Rodzinnej i zdrowotnej po uprzednim zatwierdzeniu przez Dyrektora.

§ 8
1. Paczki świąteczno - noworoczne przysługują dzieciom do ukończenia 14 - go roku życia.
2. Wiek dzieci i młodzieży korzystającej ze świadczeń objętych regulaminem określa się do ukończenia nauki, nie dłużej jednak, niż do ukończenia 19 roku życia, przy zastrzeżeniu, że są one na utrzymaniu pracowników, bądź emerytów i rencistów.

§ 9.
1. Pomocy na cele mieszkaniowe z ZFŚS można udzielić pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony, po upływie 1 roku zatrudnienia w szkole.
2. Pracownicy zatrudnieni na czas określony nie są uprawnieni do korzystania z pomocy na poprawę warunków mieszkaniowych.
§ 10.
Zasady i tryb ubiegania się o świadczenia finansowane z funduszu socjalnego.
1. Dopłata do wypoczynku zorganizowanego w formie wczasów lub przez osoby uprawnione we własnym zakresie przysługuje raz na dwa lata, nie wcześniej jednak jak po przepracowaniu 1 roku.
2. Dofinansowanie do wypoczynku dzieci i młodzieży może być przyznane raz w danym roku kalendarzowym.
3. Zapomogi losowe mogą być przyznawane nie częściej niż dwa razy do roku.
4. Wnioski o świadczenia należy składać w Sekretariacie ZSP w Myszyńcu w terminach:
a) Do 30 kwietnia każdego roku na dofinansowanie wczasów, kolonii i obozów,
b) Do 30 kwietnia i 31 października każdego roku - o udzielenie pożyczki mieszkaniowej
z ZFŚS.
c) Według potrzeb, nie częściej niż raz na kwartał - na dofinansowanie pozostałych świadczeń.
5. Wstępnej kwalifikacji wniosków dokonuje komisja Socjalna.
6. Realizacja przyznanych świadczeń następuje niezwłocznie po ich przyznaniu w miarę wpływu środków na konto. Zakładowego Funduszu świadczeń Socjalnych.
7. Przyznanie oraz wysokość dopłat z funduszu do usług i świadczeń socjalnych dla osób uprawnionych uzależnia się, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy O ZFŚS od ich sytuacji życiowej rodzinnej i materialnej.
8. Podstawą przyznania osobie uprawnionej świadczenia finansowego z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest pisemny wniosek złożony w określonym przepisami terminie, zawierający oświadczenie wnioskodawcy o jego sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej
(zał. Nr 3) oraz oświadczenie o wysokości dochodu netto uzyskiwanego przez wszystkich członków rodziny prowadzących wspólne gospodarstwo domowe, bez zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych (zał. Nr 4).
a) osoba składająca wniosek jest zobowiązana wiarygodnie go uzasadnić, podając rzetelnie wyliczony dochód.
9. Ustala się trzy grupy osób uprawnionych w zależności od dochodu przypadającego na osobę
w rodzinie:
a) I grupa - gdzie dochód przypadający na osobę w rodzinie nie przekracza 50 % najniższego wynagrodzenia za pracę.
b) II grupa - gdzie dochód przypadający na osobę w rodzinie nie przekracza 100 % najniższego wynagrodzenia za pracę.
c) III grupa - gdzie dochód przypadający na osobę w rodzinie nie przekracza 150% najniższego wynagrodzenia za pracę.
10. Przez "najniższe wynagrodzenie za pracę" rozumie się wynagrodzenie, którym mowa
w ustawie z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679), ustalone na dzień 1 stycznia każdego roku.
11. Wielkość dofinansowania oraz dopłat do rodzajów działalności socjalnej wymienionej w §7 ust. 1 Regulaminu dla poszczególnych grup osób uprawnionych wynosi:
a) dla I grupy - 100 % kwot bazowych
b) dla II grupy - 90% kwot bazowych
c) dla III grupy - 80% kwot bazowych.
Przez kwoty bazowe rozumie się kwoty, o których mowa w §7 ust. 1 Regulaminu.
12. Tabele odpłatności za wczasy zorganizowane, kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży, dofinansowanie do wypoczynku organizowanego przez osoby uprawnione we własnym zakresie, będą ustalane corocznie przez Komisję Socjalną wraz z preliminarzem wydatków
z ZFŚS na każdy rok i zatwierdzane przez Dyrektora Szkoły.
§ 11.
Pomoc na poprawę sytuacji mieszkaniowej.
1. Pożyczka na cele mieszkaniowe może być udzielona raz na dwa lata, pod warunkiem całkowitej spłaty uprzednio zaciągniętej na ten cel pożyczki. W przypadku zatrudnienia kilku osób z rodziny zamieszkujących w tym samym lokalu i prowadzących wspólne gospodarstwo domowe, pożyczka na remont i modernizację może być przyznana tylko jednemu z nich.
2. Wysokość pożyczek na cele mieszkaniowe oraz ich oprocentowanie jest ustalane corocznie wraz z preliminarzem wydatków z ZFŚS, w zależności od środków funduszu przeznaczonych na ten cel.
3. Zaciągnięcie pożyczki wymaga poręczenia dwóch osób - pracowników tego samego zakładu co pożyczkobiorca.
4. Osoba ubiegająca się o pomoc na cele mieszkaniowe składa wniosek na wzorze określonym
w zał. Nr 1.
5. W przypadku wniosków o pożyczkę na zakup działki budowlanej czy mieszkania należy dołączyć akt notarialny w terminie do 3 miesięcy po otrzymaniu pożyczki.
6. W przypadku wniosków o pożyczkę na budowę domu należy wraz z wnioskiem złożyć pozwolenie na budowę i kosztorys.
7. Ustalone w umowie wysokości rat pożyczki będą regulowane z bieżącego wynagrodzenia za pracę pożyczkobiorcy.
8. Spłata ustalonych rat pożyczki następuje po upływie 2 miesięcy od miesiąca, w którym nastąpiło jej przekazanie, lub na wniosek pracownika w miesiącu następnym po przekazaniu pożyczki.
9. W przypadku rozwiązania umowy o pracę z winy pracownika w trybie art. 52 kodeksu pracy
i w przypadku nauczyciela art. 23 ust. 1, pkt 5, ust. 4 i ar. 26 Karty Nauczyciela. Niespłacona część pożyczki podlega natychmiastowej spłacie.
10. W przypadkach losowych, takich jak: zalanie mieszkania, pożar, kradzież pożyczkobiorca może ubiegać się o zawieszenie spłaty pożyczki na rok. Niespłacona pożyczka lub jej część może być umorzona w przypadku śmierci pożyczkobiorcy.
11. Wniosek w sprawie zawieszenia niespłaconej części pożyczki powinien zawierać dokumenty potwierdzające zaistniały wypadek losowy (zaświadczenie z policji, straży pożarnej, czy administracji spółdzielni mieszkaniowej itp.)
12. W przypadku przejścia na emeryturę, rentę nie spłacona część pożyczki, na wniosek pracownika i za zgodą poręczycieli może być dokonywana w okresie na jaki została przyznana i w tych samych ratach przekazywana co miesiąc na rachunek bankowy.
§ 12
1. Środkami funduszu administruje Dyrektor Szkoły
2. Dyrektor przyznaje świadczenia oraz środki na inne cele przewidziane niniejszym regulaminem na podstawie wniosków komisji socjalnej, o której mowa w § 12.
§13
1. Dyrektor Szkoły powołuje komisje socjalną w składzie:
a) Przedstawicieli zakładowych organizacji związkowych,
b) Przedstawicieli nauczycieli,
c) Przedstawicieli pozostałych pracowników szkoły.
2. Członkowie komisji socjalnej wybierają spośród siebie przewodniczącego.
3. Komisja socjalna podejmuje rozstrzygnięcia zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego.
4. Posiedzenie komisji socjalnej i jej rozstrzygnięcia są protokołowane
5. Posiedzenia komisji socjalnej są zwoływane przez jej przewodniczącego z urzędu lub na wniosek dyrektora szkoły w miarę potrzeby nie rzadziej jednak niż raz na kwartał.

§ 14.
1. Komisja socjalna, poza rozpatrywaniem wniosków, o których mowa w § 9 ust.5:
a) Występuje z wnioskami o przyznanie środków Funduszu na inne cele niż świadczenia,
b) Wnioskuje o przesunięcie środków w sytuacji opisanej w § 5, ust.1.
c) Przygotowuje projekt preliminarza wydatków, ustala kwoty bazowe i wysokości pożyczek na każdy rok kalendarzowy, w zależności o d wielkości środków.

§ 15.
Traci moc Regulamin Zakładowego Funduszu Socjalnego ZSP w Myszyńcu z dnia 15 września 1999 r, wraz z załącznikami.
§ 16.
Ustala się wzory druków stosowanych przy ubieganiu się o świadczenia z ZFŚS stanowiące załączniki do niniejszego Regulaminu:
1. Wniosek o udzielenie pożyczki mieszkaniowej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych - zał. Nr 1
2. Umowa na pożyczkę mieszkaniową - zał. Nr 2.
3. Wniosek o świadczenie socjalne - zał. Nr 3
4. Oświadczenie pracownika o dochodzie netto - zał. Nr 4.
§ 17
Regulamin niniejszy wchodzi w życie z dniem podpisania.

Myszyniec, dnia 05 marca 2007 r.
Autor : 
Zredagował(a) : Piotr Masiak
Data wprowadzenia : 2007-10-23 09:08:40
Data ostatniej modyfikacji : 2007-10-23 09:08:40
Liczba wyświetleń : 4145



licznik odwiedzin: 218229
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem